Óvoda- és iskolakezdési útmutató szülőknek
A hosszú, gondtalan nyári napokból visszatérni az iskolai rutinba az egész család számára nehéz lehet – beleértve a szülőket is.
Ha a gyermeked most kerül először bölcsödébe, óvodába vagy kezdi az iskola első-második osztályát, ez egy izgalmas, de egyben keserédes és stresszes időszak is.
Ha te vagy kisgyermeked erőteljes érzelmeket tapasztalnak ebben az átmeneti időszakban, először is tudd, hogy nem vagy egyedül!
A világ minden táján szülők ezrei birkóznak meg ezzel az izgalmas, de bonyolult átmenettel.
Szeretnék néhány ötlettel segíteni, hogy a kezdés első pár hete a lehető legzökkenőmentesebb és támogatóbb legyen.
Mit tegyél AZ ELSŐ iskolai vagy bölcsődei vagy óvodai nap ELŐTT:
A legjobb, amit tehetsz, hogy előre felkészíted a kicsidet.
Egy jó alapszabály az, hogy minél idősebb a gyermeked, annál hosszabb átmeneti időszakot érdemes biztosítani neki.
Egy egyéves gyermeknél körülbelül 5-7 nap elegendő, míg egy 3-4 évesnél kb. 2 hetet javasolnék.
1) Kezdjétek el iskola (óvoda)kezdésről szóló könyveket olvasni.
A könyvek hihetetlen módon segítik az átmeneti időszakot! A gyerekek rengeteget tanulnak és szívnak magukba a történeteken keresztül. Amikor egy olyan történetet olvasunk, amelyben egy gyermek legyőzi az iskolakezdés miatti idegességét, a kicsik ezt a tapasztalatot a saját szintjükön fogják fel és dolgozzák fel.
2) Adj a gyermekednek döntési lehetőségeket.
A választási lehetőségek megadása erősíti a kisgyermek adott helyzet feletti kontrollját és növeli az önbizalmát. Gondolj csak bele – még felnőttként is jól esik, ha valaki bízik bennünk egy döntés meghozatalában! A kisgyermekek vágynak az ilyen megerősítésre.
Tehát, az iskolakezdés előtt hagyd, hogy a gyermeked korának megfelelő döntéseket hozzon. Vidd el a boltba, hogy válasszon egy új hátizsákot vagy uzsonnásdobozt vagy hagyd, hogy kiválasszon egy ruhát az első napra.
Az ilyen dolgok segítenek abban, hogy az „iskolába menés” ötlete kézzelfoghatóbbá és kevésbé ijesztővé váljon.
3) Légy kíváncsi és tegyél fel kérdéseket.
Mondj valami ilyesmit: „Mit gondolsz, mi fog történni első nap?” vagy „Mi az, amit a legjobban vársz?”
Ez egy nagyszerű módja annak, hogy kiderítsd, mi okozhat idegességet a gyermekednek a tanévkezdéssel kapcsolatban.
Gondolj bele – teljesen új környezetbe kerülnek, egy teljesen új rutin szerint. Felnőttként hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy ők nem tudják, mit is jelent ez. Lehet, hogy azon gondolkodnak, hogy az iskolában vagy otthon fogják-e megenni az ebédet, hol fognak aludni, vagy csak biztosítékot szeretnének arra, hogy vissza fogsz értük jönni a nap végén.
Minél többet tudsz elmagyarázni arról, mire számíthatnak, annál jobb helyzetben lesznek.
4) Fogadd el és validáld az érzelmeket.
Ne kerüld el az átmenetről való beszélgetést abban a reményben, hogy ezek az érzelmek elmúlnak. Inkább adj nekik időt az alkalmazkodáshoz és próbálj meg minden felmerülő érzelmet támogatni.
5) Ismerkedjetek!
Ez nagyon hasznos! Azt javaslom, hogy látogassátok meg az iskolát, óvodát vagy a bölcsődét az első nap ELŐTT.
Az első nap tele lesz érzelmekkel és új élményekkel, miért ne teremthetnénk egy kis ismerősséget először?
Vegyetek részt egy iskolai és osztálytermi túrán, vagy ha lehetséges, találkozzatok a tanárral. Még néhány percnyi ilyen tapasztalat is segít és kevésbé lesz ijesztő az adott napon.
6) Gyakoroljátok a különválást.
Ha a gyermeked soha nem volt igazán távol tőled, jó ötlet előre gyakorolni ezt rövid időkre. Talán hívd át egy bébiszittert, vagy tarts egy rövid időre szóló „drop-off” játszónapot.
Ez segít abban, hogy kialakuljon az a bizalom, hogy igen, tényleg mindig visszajössz. Emellett segít a gyermekednek abban is, hogy magabiztosabbá váljon és elhiggye, hogy képes kezelni a különválást.